Základy bowlingu
Bowlingová dráha
Predtým, ako začnete hrať bowling, musíte pochopiť bowlingovú dráhu. Bowlingová dráha je zvyčajne 18,3 m dlhá od čiary prešľapu (čiary najbližšie k hráčovi) k hlavovej kolke (kolky najbližšie k hráčovi). Na oboch stranách bowlingovej dráhy sú žľaby. Ak guľa vybočí z dráhy, dostane sa do žľabov a je mimo hry.
Prípravná plocha je dlhá zvyčajne 4,6 m a končí na čiare prešľapu. Hráč nemôže prekročiť čiaru prešľapu počas svojho priblíženia, inak sa hod nebude počítať.
Ak sa guľa dostane do žľabov, odrazí sa von a zasiahne kolky, nebude sa to počítať.
Bowlingové kolky
Desať kolkov je usporiadaných na konci bowlingovej dráhy na začiatku každého vrhu. Sú usporiadané do trojuholníkovej formácie, pričom vrchol trojuholníka smeruje k hráčovi. V prvom rade je jedna hlavová kolka, dve kolky v druhom rade, tri v treťom a štyri vo štvrtom.
Miestam kolkov sú priradené čísla 1-10. Kolky v zadnom rade majú čísla 7-10, kolky v rade nad zadným radom sú očíslované 4-6, kolky v druhom rade sú očíslované 2-3 a kolka je 1.
Za všetky kolky získa hráč jeden bod, ak ich zasiahne. Čísla sú založené na umiestnení, nie na hodnote.
Bowlingové výrazy
Predtým, ako sa budete môcť nazvať skutočným bowlerom, mali by ste poznať niekoľko rôznych bowlingových pojmov. Poznanie týchto výrazov vám tiež výrazne uľahčí pochopenie pravidiel. Tu sú:
- Strike je, keď na prvý pokus zrazíte guľou všetky kolky.
- Spare je, keď zrazíte všetky kolky na druhý pokus.
- Split je, keď prvá guľa zrazí hlavovú kolku, ale ponechá dva alebo viac kolkov, ktoré nie sú vedľa seba. V tejto situácii je ťažké trafiť zvyšok, najmä ak máte split 7-10, ktorý je najťažšie trafiť.
- Turkey sú tri strikes v poradí.
- Ak po dohraní zostanú stáť akékoľvek koľký, nazýva sa to „open frame“.
Ako prebieha hra
Jedna bowlingová hra pozostáva z 10 kôl. Každé kolo sa rovná jednému vrhu pre hráča. Cieľom hráča je zraziť čo najviac kolkov, ideálne všetky.
Hráč môže hodiť guľu dvakrát v každom kole za predpokladu, že neskóruje strike.
Hráč dostane extra vrh v desiatom kole, ak zhodí všetky kolky v prvom vrhe.
Ako sa skóruje
Ak po vrhu hráčovi zostanú kolky, potom jednoducho získa kredit za počet kolkov, ktoré zhodil. Ak hráč zhodil 6 kolkov po dvoch kolách, jednoducho hrá tie dve kolá. Ak však hráč skóruje strike alebo spare, pravidlá sa trochu skomplikujú.
Ak hráč skóruje spare, potom by mal na svoj výsledkový list umiestniť lomítko. Po svojom ďalšom ťahu dostanú extra 10 bodov plus počet kolkov, ktoré v tomto ťahu zrazia. Ak teda po prvom kole zrazia 3 kolky, získajú pred druhým kolom 13 bodov. Ak potom zrazia 2 kolky v druhom kole, získajú za toto kolo spolu 15 bodov.
Ak nadhadzovač zasiahne strike, mal by zaznamenať X do svojho výsledkového listu. Strike prinesie hráčovi desať bodov plus počet zhodených kolkov pri ďalších dvoch kolách hráča v nasledujúcom kole.
Maximálny počet bodov, ktorý môže hráč v jednej hre dosiahnuť, je 300 bodov. To predstavuje 12 vrhov v rade alebo 120 kolkov, ktoré boli zrazené v 12 kolách. Dokonalá hra má 12 strikeov a nie desať, pretože ak hráč skóruje strike na posledné kolo, môže ešte dvakrát hrať. Ak sú tieto dva ťahy tiež strikeom, bude mať 300 bodov.
Ak hráč skóruje spare v poslednom kole, môže si vziať ešte jeden vrh.
Zdroj: wikiHow